Recykling elektroniki.

Recykling jest naturalną metodą ochrony naszego środowiska, która ma na celu zarówno zmniejszenie liczby odpadów jak i ograniczenie zużycia surowców naturalnych.

Wśród surowców wtórnych, to znaczy nadających się do ponownego przetworzenia należą nie tylko makulatura, szkło czy tworzywa sztuczne, ale również elektro-odpady. Oczywiści współcześnie utylizacja elektroniki nie pozwala na odzyskanie stu procent surowców wykorzystanych przy produkcji urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Jednakże w skali rocznej, gdzie na świecie „produkuje się” kilkadziesiąt milionów ton elektrośmieci i ta liczba ciągle rośnie, nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt procent odzyskanych surowców pozwala sporo zaoszczędzić.

Przetwarzanie odpadów elektronicznych jest ważne także z innego punktu widzenia. Sporo takich rzeczy zawiera niebezpieczne dla zdrowia i życia substancje jak chociażby ołów, który także można z nich odzyskać.
Innymi z takich substancji są np. azbest mogący powodować pylicę czy nowotwór płuc, rtęć zaburzająca pracę nerek, nikiel doprowadzający do zmian nowotworowych i wiele innych. Z tego powodu powstały ustawy i dyrektywy informujące o tym, jak należy się obchodzić z elektronicznym złomem.

Nie tylko nie powinniśmy, ale wręcz nie możemy go wyrzucać do zwykłych kubłów na śmieci. Takie czyny mogą nam zapewnić nawet pięciotysięczną karę grzywny. Złom elektroniczny należy oddawać w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach. Jednym z takich miejsc jest firma World Wide Recycling, która nie dość, że odbierze każdą ilość elektro-odpadów ( nawet z dojazdem ), to jeszcze za niego płaci. Ceny dochodzą do nawet kilkunastu złotych za kilogram, ale podobnie jak przy innych surowcach jest ona kształtowana przez wiele czynników, jak chociażby aktualna cena złota czy srebra, które również można znaleźć w takich odpadach. Aktualne ceny z dokładnym podziałem na klasy złomu można znaleźć w zakładce złom elektroniczny cennik.